101102709 – HSQA

A kedvezményezettek neve: Belügyminisztérium; Pozsonyi Rendőrakadémia (Akadémia Policajného zboru v Bratislave)

A projekt költségvetése (BM): 633 589,8 €

Támogatás mértéke: 90%

A projekt tervezett befejezési dátuma: 2025.03.31.

A projekt tartalmának bemutatása:

Az 101102709 – HSQA azonosító számú, „Magyar, szlovák minőségbiztosítási mechanizmus kidolgozása a határigazgatás területén” elnevezésű projekt keretében a Belügyminisztérium a Pozsonyi Rendőrakadémiával közösen 90%-s támogatási intenzitás mellett összesen közel 760 ezer euró támogatást nyert el az Európai Bizottság közvetlen uniós, a Határigazgatási és Vízumpolitikai Eszköz (HAVE) ún. Tematikus Eszköz forráskeretéből. 

A projekt célja egy közös minőségbiztosítási mechanizmus kidolgozása, amelyet nemcsak Magyarország és Szlovákia tud a saját nemzeti szabályozásába beilleszteni, hanem a későbbiekben a schengeni övezet többi tagállama is. A projekt hozzájárul Magyarország Nemzeti Integrált Határigazgatási Stratégiájához, amely célul tűzi ki egy olyan nemzeti minőségbiztosítási mechanizmus kialakítását, amely a schengeni értékelési mechanizmusokkal összhangban hozzájárul a külső határok biztonságának hatékonyabb garantálásához a határigazgatás valamennyi területén.

A projekt szakmai megvalósítása során a magyar és szlovák munkacsoportok a feladatokat egymás között megosztva végzik el a minőségbiztosítási mechanizmus részelemeinek kidolgozását. A szlovák fél a légi határokra vonatkozóan, a magyar fél pedig a szárazföldi (a folyamit is beleértve) határokra vonatkozóan vállalta a vezető szerepet úgy, hogy az elkészült részeredményeket mindkét fél saját nemzeti jogszabályaival is összhangba hozza. A projekt keretében a magyar és szlovák Rendőrség szervezeti szintjeinek megfelelően kerülnek kidolgozásra a határigazgatási folyamatok leírásai helyi, területi és stratégiai szinten. A központi (stratégiai), területi (taktikai) és helyi (műveleti) szintű folyamatok szakirányításának és végrehajtásának rendje valamennyi határviszonylatra és határátkelőhely típusra vonatkozóan kidolgozásra kerül. A folyamatleírások a minőségellenőrzési kézikönyv fejezeteinek alapjául szolgálnak. Összeállításukhoz a vizsgált szervezeti/igazgatási szint függvényében a helyszínen felvett adatlapok vagy a szakértői munkaértekezletek tapasztalatai, a normatív szabályozás, valamint a stratégiai dokumentumok szolgálnak alapul.

Ennek eredményeként létrejön magyar és szlovák nyelven a két tagállam nemzeti minőségbiztosítási mechanizmusának leírását tartalmazó kézikönyv, valamint egy angol nyelvű közös kézikönyv, ami uniós szinten alkalmazható módon tartalmazza a két nemzeti kézikönyv közös elemeit. A projekt eredményeként tehát olyan nemzeti minőségellenőrzési mechanizmusok jönnek létre, amelyek megfelelnek a fent bemutatott uniós és nemzeti stratégiai dokumentumokban meghatározott követelményeknek és hosszú távon is hozzájárulnak a külső határok biztonságos ellenőrzéséhez és megfelelő igazgatásához.

A projekt végrehajtása során a Rendőrségnek kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy a határigazgatással összefüggésben hatáskörrel rendelkező szervekkel egy közös minőségbiztosítási mechanizmus kerüljön kialakításra kormányzati szinten, továbbá a későbbiekben az alkalmazásra is kerüljön.