Innovatív vízgazdálkodási módszerek a Belügyminisztérium projektjében

Publikálva: 2022. március 29.

„Együttműködésben a klímatudatos vízgyűjtő-gazdálkodásért” –elindult a LIFE LOGOS 4 WATERS projekt.

A négy évre tervezett „Innovatív vízgazdálkodási módszerek integrált gyakorlati alkalmazása vízgyűjtő szinten önkormányzati koordinációval” című (LIFE20 CCA/HU/001604 azonosítószámú) projekt 2021. október 1-jén kezdődött, összesen nyolc partner együttműködésével. A projekt nyitókonferenciájára 2022. március 25-én került sor a Belügyminisztériumban, a társult kedvezményezett partnerek és a közreműködő partnerszervezetek részvételével. 

A projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával, valamint a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg 2021. október 1. és 2025. szeptember 30. között, 3 764 915 Euro (hozzávetőleg 1,3 milliárd forint) összegből.

Ahogy az dr. Dukai Miklós önkormányzati helyettes államtitkár köszöntő beszédében is elhangzott, a hazánkat fenyegető, rekordszintű árvizek és aszályok jelentette probléma súlyosságát egyre inkább érzékeljük, hatásait saját bőrünkön tapasztalhatjuk. A belügyminiszter idén március 22-én, épp a víz világnapján hirdette ki a tartósan vízhiányos időszakot az ország teljes területére. A kulcsszó az alkalmazkodás, a felkészülés. A LIFE projekttel ahhoz kíván hozzájárulni a partnerség, hogy az éghajlatváltozáshoz történő - települési és vízgyűjtő szintű - alkalmazkodás kellő súllyal jelenjen meg a gyakorlatban, épüljön be egyre több hazai projektbe, kezdeményezésbe. A LOGOS 4 WATERS projekt – alapozva a 2021-ben lezárult LIFE-MICACC projekt tapasztalataira és eredményeire – innovatív és komplex megoldásokat kínál, több szomszédos település együttműködésére és önkormányzati koordinációra építve.

A projekt részletes szakmai tartalmát, fő célkitűzéseit és vállalásait dr. Szatzker Petra, a projekt szakmai vezetője mutatta be. Előadásában kitért többek között arra is, hogy az ilyen természetes vízmegtartó megoldások mekkora előnyt jelenthetnek a településeknek, azáltal, hogy több kisebb egymásra épülő költséghatékony megoldásról van szó, melyek zöldebb környezetet teremtenek, támogatják a fajok sokszínűségét, javítják a mikroklímát, védelmi funkciót töltenek be, illetve hozzájárulnak a vonzóbb településkép kialakításához. A projektben a 17 érintett szakmai szervezet részvételével Integrált Támogató Tanács, valamint a két minta-vízgyűjtőn felállított, a részvételi döntéshozatalon alapuló Vízgyűjtő Érdekegyeztető Fórum működik.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium részéről Dálnoky Noémi a természetalapú megoldásokról beszélt, az uniós és hazai szakpolitikai célkitűzések és a támogatáspolitika tükrében. Amint azt előadásában elmondta, a klímaváltozás látható és érzékelhető, a biológiai sokféleség csökken, ami mind az emberi tevékenység következménye.  Az előadás kitért arra is, hogy mind a KEHOP Plusz-ban, mind a TOP Plusz-ban vannak forráslehetőségek. Az utóbbi programban az „Élhető települések” felhívásban  mintegy 250,5 milliárd forint áll rendelkezésre az önkormányzatok számára hasonló fejlesztések megvalósítására. Konkrét példát is mondott, hogy milyen módon lehet értéket teremteni ezekből a forrásokból, és ajánlotta a LIFE-MICACC projektben készült Adaptációs Útmutatót, melyben további ötleteket találnak az érdeklődők.

A rendezvény a partnerszervezetek (Bátya Község Önkormányzata, Püspökszilágy Község Önkormányzata, Klímabarát Települések Szövetsége, Magyar Mérnöki Kamara, Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Országos Vízügyi Főigazgatóság, WWF Magyarország Alapítvány) rövid bemutatkozásával zárult, ahol az együttműködők kifejtették, hogy melyik szervezet miért tartja fontosnak a LIFE LOGOS 4 WATERS projektet.

Részletes információ a projektről  az alábbi oldalon található  (a honlap 2022. május 1-jétől elérhető): https://lifelogos4waters.bm.hu

Menü

Főoldal

Navigáció