A projekt címe: Pedagógus életpályamodell
A kedvezményezett neve: Belügyminisztérium
A fejlesztés tárgya: A köznevelési rendszerben dolgozó pedagógusok (a köznevelési törvényben meghatározott felsőfokú végzettséggel rendelkező valamennyi pedagógus a köznevelési rendszerben, a szakképzés kivételével) átlagbérének növelése
A szerződött támogatás összege: 762 593 390 395 Ft
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2029.12.31.
A projekt tartalmának részletes bemutatása:
Magyarország Kormánya az Európai Unióval együttműködve célul tűzte ki a köznevelésben dolgozó pedagógusok bérfejlesztését.
A projekt célja a bérszínvonal rendezésével elérni a pedagógusok életpályájának vonzóbbá és kiszámíthatóbbá tételét. A jövedelmek javulása várhatóan ösztönzőleg hat a pedagógusok minőségi munkavégzésére, a fiatalok pályán maradására. Ezek a hatások segítik az eseti pedagógus szakos hiányosságok megszüntetését, közvetetten pedig a tanulói eredményesség javulását. A béremelés végső célja, hogy a gyermekek fejlődésében is pozitív hatás mutatkozzon meg.
Továbbá, a projekt elősegíti, hogy a lakosság megismerkedjen az új pedagóguséletpálya-modellel, annak a pedagógus hivatásra gyakorolt pozitív hatásaival. A pedagógus pálya vonzóbbá tétele magával hozza a fiatal generáció ösztönzését, hogy ebben az irányban tanuljon tovább. Ennek következtében a pedagógus szakos-ellátottság területi egyenlőtlenségei csökkennek, a pedagógusok életkori megoszlása javul.
A differenciált juttatás, az esélyteremtési illetményrész elősegíti, hogy a hiányterületeken dolgozók, a hátrányos helyzetű gyermekekkel, tanulókkal foglalkozó pedagógusok magasabb bérhez jussanak, ezáltal közvetetten segítve a felzárkózó településeken élők, a fogyatékossággal élők, illetve a hátrányos helyzetű személyek esélyeinek kiegyenlítését.
Az EFOP_PLUSZ-2.1.1-24-2024-00001 azonosítószámú projekt keretében nyújtott támogatás hozzájárul, hogy a köznevelési rendszerben dolgozó pedagógusok (a köznevelési törvényben meghatározott felsőfokú végzettséggel rendelkező valamennyi pedagógus a köznevelési rendszerben, a szakképzés kivételével) átlagbére 2025. január 1-jéig elérje a felsőfokú végzettségűek átlagbérének legalább 80%-át és legalább 2030. december 31-ig a felsőfokú végzettségűek átlagbérének legalább 80%-án maradjon.
Jelen felhívás forrását az Európai Szociális Alap Plusz és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja.