A Svájci Alap keretében a végrehajtásról szóló keretmegállapodás alapján Magyarország részére 87,6 millió svájci frank (36 milliárd forint) áll rendelkezésre a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére, továbbá a bilaterális kapcsolatok erősítésére.

A Belügyminisztérium a következő négy program kapcsán érintett operátorként vagy megvalósítóként:

A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése programban 11,7 millió svájci frank keretösszegig

Hospice-palliatív programban 11,76 millió svájci frank keretösszegig

Emberkereskedelem elleni programban 2,33 millió svájci frank keretösszegig

Vízminőség javítása Magyarországon – szennyvíz komponens programban 18,7 millió svájci frank keretösszegig

Jelenleg a programok és megvalósítások előkészítése zajlik. A támogatási intézkedési javaslatok elfogadása a svájci fél által mind a négy program esetében megtörtént, a megvalósítás pedig várhatóan 2024 első félévében kezdődhet meg. Az elszámolhatósági időszak záró dátuma 2029. december 3.

2023. december 14-én aláírták a Svájci–Magyar Együttműködési Program II. időszakában megvalósuló, „A digitális terek elérhetőségének és a hátrányos helyzetű csoportok digitális kompetenciájának fejlesztése program” támogatási intézkedési megállapodását (Support Measure Agreement – SMA) a Svájci Államszövetséggel. A program megvalósítására mintegy 4,8 milliárd forint áll rendelkezésre, amely 85% svájci hozzájárulásból és 15% hazai társfinanszírozásból adódik össze. A fejlesztések tervezetten mintegy 100 helyszínen kerülnek megvalósításra.

A Magyar Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia 2030 egyik fő, horizontális szempontja – az egyenlő esélyű hozzáférés mellett – a digitalizáció, valamint a roma nők helyzetének javítása. A Stratégia jövőképe értelmében emelni szükséges az alapszintnél fejlettebb digitális képességekkel rendelkezők arányát, valamint mindenki számára meg kell teremteni a digitális alapkészségek elsajátításának lehetőségét, és növelni kell a magasabb digitális kompetenciaszinttel rendelkezők arányát. A Stratégiában kifejtett beavatkozások mentén a digitális készségek megjelennek a hátrányos helyzetű csoportok életében, az online médiatudatosság fejlesztésével pedig csökken az online kockázati kitettség mértéke (mint például cyberbullying, online függőségek stb.).

A Svájci-Magyar Együttműködési Program Kisebbségek és társadalmilag hátrányos helyzetű csoportok programterületén olyan két komponensre épülő program megtervezésére került sor, amelynek célja a Stratégia célkiűzései mentén a hátrányos helyzetű – elsősorban roma – emberek társadalmi helyzetének javítása, a digitális kompetenciáik bővítése, a szolgáltatásokhoz való hozzáférésük növelése, a helyben elérhető szolgáltatások bővítése és hozzájuk kapcsolódó képzések biztosítása.